top of page

יוגה תרפיה נשית ובריאות האישה

כמטפלת ביוגה המתמקדת בבריאות האישה, אני מתמחה בסיוע לנשים להתגבר על כאבים כרוניים, חרדות, קשיי פוריות, אתגרי גיל המעבר וחוסר איזון הורמונלי סביב מעגל החיים הנשי. אשתף כאן מהי יוגה תרפיה וכיצד היא יכולה להועיל באופן ייחודי לנשים המתמודדות עם אתגרים אלו. 

 

יוגה תרפיה היא גישה הוליסטית המשלבת את עקרונות היוגה עם טכניקות טיפוליות לתמיכה ברווחה גופנית, נפשית ורגשית. יתרונה על פני שיעור יוגה רגיל הוא בהתאמת התרגול באופן ייחודי לאישה ובכך מתן מענה לאתגרים הבריאותיים הספציפיים ולצרכים האישיים שכל אחת מביאה. ההתאמה האישית המייחדת את טיפול ביוגה הופכת אותו ליעיל ומדוייק עבור הנשים המתמודדות עם בעיות שונות. כמו כן, המרחב הבטוח לחקירה משותפת עם המטפלת דרך הגוף והאפשרות לתקשר את הגוף גם במילים יוצרים הזדמנויות עבור האישה להקשיב לעצמה ולגופה כפי שפחות מזדמן לה ביומיום.

לאורך לימודי בעולם היוגה בחרתי להעמיק לצד היוגה תרפיה גם ביוגה הנשית אותה פיתחה מירה ארצי פדן, ועל בסיס הידע בשני העולמות כמו גם הידע הטיפולי שרכשתי בתחום הטיפול באמנות אני מציעה את ה׳יוגה תרפיה נשית׳ שמציעה כלים הוליסטיים מעולם היוגה לתמיכה ולקידום הריפוי כמו גם הבנה מעמיקה בגוף האישה ובנפש האישה.

 

בהתייחס לבריאות האישה, יוגה תרפיה מציעה מענה למגוון אתגרים איתם נשים מתמודדות. מחקרים הראו שטיפול באמצעות יוגה יכול להועיל בהפחתת כאב כרוני על ידי הרפייתם של אזורים שנושאים כיווץ מתמשך, באמצעות שחרור המתח השרירי ושיפור המודעות הגופנית בכלל. על פי מחקר שפורסם בכתב העת Journal of Pain Research, יוגה נמצאה יעילה בהפחתת עוצמת הכאב ושיפור התפקוד הגופני אצל אנשים עם כאב כרוני. גם במחקר בו אני ושותפתי ל׳אנדויוגה׳ השתתפנו וכתבנו עבורו את פרוטוקול התרגול, אשר בחן את השפעת היוגה הנשית לאנדומטריוזיס על חולות באנדומטריוזיס, נראתה הקלה משמעותית על הכאב הנובע מהמחלה, וכן שיפור במדדי איכות חיים נוספים, למחקר.

יוגה תרפיה נשית יכולה גם לתת מענה לחולשה של קרקעית האגן שיכולה להתבטא בבריחת שתן, צניחות אברים ושיבושים בתפקוד מערכת העיכול, על ידי שילוב תרגילים ייחודיים לחיזוק, הרפייה ואיזון שרירי רצפת האגן. התרגול הייחודי שהיוגה הנשית מציעה שם דגש רב על היכרות עם מערכת השרירים בקרקעית האגן והשפעתם על המערכות הגופניות באגן ובבטן כמו מערכת הרביה, מערכת השתן ומערכת העיכול, וכן על היציבה, על מפרקי התנועה ועל מערכת העצבים. השפעת התרגול המייצב הזה משמעותית גם ברמה הפיזית וגם ברמה התודעתית והנפשית. חיזוק וייצוב של ליבת השרירים המייצבים מייצבת גם את הנפש, משקיטה ומרכזת. מוזמנת לקרוא בהרחבה על היוגה הנשית ועל העבודה עם המולה-בנדהה.

עבור אישה המתמודדת עם קשיי פוריות, יוגה תרפיה נשית יכולה למלא תפקיד תומך על ידי הפחתת מתח, איזון הורמונלי ושיפור בזרימת הדם והאנרגיה לאברי הרבייה. היוגה יכולה לתמוך ולשפר את הסיכויים בכניסה להריון על ידי יצירת סביבה מטפחת ותומכת, המסייעת להפחית הורמוני הלחץ, שיפור זרימת הדם לאגן לצד ויסות המערכת האנדוקרינית. בנוסף השהות בתנוחות רסטורטיביות שונות מאפשרת יצירת מרחב אנרגטי פיזי וריגשי להתחלות חדשות.

התרגול הייחודי לטיפולי פוריות מעודד הנעה וגם הרפיה בהתאם לשלב בחודש או לשלב בתהליך הרפואי בו האישה נמצאת. כאישה שחוותה טיפולי פוריות בעצמה וגם ליוותה נשים רבות בתהליכים אלה, אני יכולה להציע לך מפגשים בכל שלב בטיפול בו את נמצאת על בסיס ידע ונסיון קרוב עם התחום, ולהסיר את החשש בפני תרגול לא מותאם. מוזמנת לקרוא עוד.

במהלך גיל המעבר, נשים חוות לעיתים קרובות חוסר איזון הורמונלי ומגוון של תסמינים פיזיים ורגשיים. באמצעות תנוחות יוגה ספציפיות המותאמות ליכולות הפיזיות המשתנות בשלב זה בחיים, לצד הנעה אנרגטית, חיזוק רצפת האגן, חיזוק עצם והזמנה להתבוננות מעמיקה פנימה, נשים יכולות למצוא הקלה מגלי חום, הפחתה בשינויים הקיצוניים במצב הרוח, לשפר את איכות השינה, לחוש יותר אנרגטיות וחיוניות, ולטפל בתסמינים נוספים שהן פוגשות ברמה האנרגטית והמנטלית.

חשוב לזכור כי המסע של כל אישה הוא ייחודי, וכל אישה בסופו של דבר יוצאת בעזרת היוגה תרפיה למסע של חקירה אישית. המפגשים באחת על אחת מאפשרים לך את הליווי, הקשר והתמיכה שמדוייקים להתמודדות הספציפית שלך עם מגוון פרקטיקות ותרגילים לצד הזמנה לעיבוד ושיח הקשורים בתרגול ובתסמינים שאת חווה ברבדים השונים של חייך כמו הרובד הפיזי, הרובד האנרגטי (חיוניות/עייפות) והרובד הרגשי. על ידי עבודה משותפת, מתאפשר לך לבנות תוכנית שתהיה מותאמת אישית עבורך, שתיתן מענה לצרכים הספציפיים שלך, על מנת לאפשר לך להשיג שיפור באיכות החיים וכלים שיסייעו לך עם האתגרים הבריאותיים האישיים עמם מתמודדת.

IMG_0684 3.JPG
bottom of page