כראוי בהתמדה ולאורך זמן

פטנג'לי אומר בסוטרה 14.1: אימון זה מכה שורש כשהוא מבוצע כראוי בהתמדה ולאורך זמן.

מה משמעות המילה התמדה בהקשר הזה של היוגה?

לתחושתי הכוונה לתרגול היוגה מבלי לצפות לתוצאות, לא לתרגל על מנת ליצור שינוי. להתמיד, ליצור הרגל, משהו שהוא בעבור עצמי ברגע הזה. לתרגל בשביל התרגול. וכך יש לנו מעין עוגן. דבר שנעשה באופן קבוע מדי יום והוא כבר חלק מאיתנו.

אם נתרגל על מנת להגיע לתוצאה כלשהי והיא תאחר להגיע נפספס משהו בדרך. קרוב לוודאי שבשלב כלשהו גם נפסיק לתרגל ממקום של תסכול, וויתור או אכזבה. במצב כזה היינו בתרגול ברגע הבא במקום ברגע הזה. באופן זה יהיה לנו הרבה יותר קשה להחזיק מעמד לאורך זמן. כל הזמן נמשיך להיות בחיפוש אחרי הדבר שכן ייצור את השינוי המיוחל. אחרי המורה הנכון. אחרי השיטה הנכונה. יהיה ספק תמידי שיכול ליצור עייפות ומתח במקום נינוחות והרפיה. 

לעומת זאת תרגול קבוע שיכול להתפתח ולהעמיק עם הזמן יאפשר לנו להתקדם בדרך בבטחה, בשלווה ובנינוחות ולחקור את התנוחות כל יום מחדש גם אם ביצענו אותן יום קודם.

אין בכוונתי לומר שהתרגילים והתנוחות צריכים להיות זהים מדי יום. הגיוון הוא בריא ונכון לגוף וגם לנפש והוא מפרה ומאתגר בתנאי שניתן לו לבוא מבפנים, מתוך הקשבה למרכז שלנו. גרעין קבוע שאיתו נתחיל את אימון יעזור לנו להתמיד ויהווה עוגן בתרגול.