תרגול יוגה לשיפור הגמישות

רצף תנוחות יוגה למתיחת שרירי הרגליים בדגש על שריר ההמסטרינג, לשיפור התפקוד היומיומי.

פרק שני בסדרה:  "יוגה לאיכות חיים".

מהי גמישות בכלל? זוהי היכולת להניע את אברי הגוף בקלות ובטווח תנועה רחב של המפרק. כולנו גמישים יותר באזורים מסוימים של הגוף ופחות באחרים. הגמישות מושפעת מגנטיקה אך גם מתזונה, פעילות גופנית, אורח חיים, גיל ומין. הגמישות פוחתת עם הגיל כחלק מהתהליך הטבעי של הזדקנות הגוף ועלולה להביא להגבלה בתנועה שמלווה לעיתים בכאב. גם ישיבה ממושכת, השמנה והעדר תנועה ביום יום יזרזו את התהליך. יוגה זו הזדמנות למנוע ואף לשנות את המצב, לשמן את המערכת, לרכך, להרפות ולעורר בדיוק את האזורים הנוקשים ובכך לאפשר את הזרימה הנפלאה של הגוף, הנשימה, ואפילו של המחשבה.

בתרגול המצורף שמתי דגש מיוחד על ההארכת שרירי ההמסטרינג (שרירי מיתר הברך) שלהם משמעות ישירה על תפקודים יומיומיים בחיינו. קבוצת שרירים זו אחראית על תפקודים של כפיפת הברך ופשיטת הירך למשל בהליכה, עליית מדרגות ופעולות רבות נוספות.

חשוב לדעת שכאשר קבוצת שרירים זו הממוקמת מאחורי הירך קצרה זה יכול לבוא לידי ביטוי בעומס על החוליות התחתונות של הגב ולהביא לכאבי גב תחתון.

ישיבה על כסא לאורך שעות מרובות עתידה לפגוע בגמישות השרירים הללו, ולכן רצוי מדי פעם במהלך ישיבה ממושכת לישר רגל לפנים על כסא נוסף תוך הארכת עמוד השדרה מעלה על מנת למתוח אותם. ניתן לבצע גם בעמידה מול כסא נוסף תוך הטיית הגו לפנים מציר האגן.

 

ניתן להשתמש בעזרים או אדפטציות בעת התרגול:

למשל להניח רצועה/חגורה על כפות הרגליים או לעבוד עם ברכיים כפופות עד שהגמישות תשתפר. 

 

תרגול נוסף בוידאו: להתחיל את היום אחרת - 12 דקות של תרגול בוקר