יוגה ופיברומיאלגיה

נחקר ונכתב במהלך קורס יוגה תראפיה עם ציפי נגב 2013

אתאר בתחילה את מאפייני המחלה ואת הגישות הטיפוליות.

בהמשך אתאר את נסיוני האישי במפגשי יוגה תראפיה עם בחורה הסובלת מפיברומיאלגיה, ואסיים בטיפים והמלצות לתרגול יוגה מותאם 

מידע כללי על מאפייני המחלה וגישות טיפוליות

תסמונת הפיברומיאלגיה שייכת למשפחת "תסמונת העייפות הכרונית" והינה אחת ממאה המחלות האוטואמוניות הנגרמות מכשל מערכת החיסון. ברקע נמצאת במקרים רבים "מחלת הנשיקה"- המונונוקליאוזיס. לעיתים תפרוץ התסמונת בעקבות טראומה פיזית או נפשית.

תסמונת הפיברומיאלגיה מתארת מצב שכיח של כאבי שרירים מפושטים ותשישות המופיע אצל 2% מהאוכלוסייה.

משמעות השם 'פיברומיאלגיה' הינה כאב בשרירים ובסיבי רקמות החיבור (הגידים).

מצב זה מוכר כתסמונת מאחר והוא אוסף של סימנים ותסמינים המתרחשים יחדיו (סימן הינו מה שמוצא הרופא בבדיקה, תסמין הוא מה שהחולה מדווח עליו לרופא).

פיברומיאלגיה היא תסמונת מבלבלת במיוחד, ולעיתים קרובות לא מאובחנת בשל העובדה שהתסמינים שלה יכולים להופיע גם במצבים רפואיים אחרים. תסמונת זו מערבת מס' מערכות בגוף: המוח, מערכת החיסון, המערכת הנוירואנדוקרינית ומערכת העצבים האוטונומית.

מאפייניה:

עייפות - העייפות המאפיינת את המחלה יכולה להתבטא בקושי לקום בבוקר, בנפילת אנרגיה במשך היום, ובמקרים קשים בתשישות קשה הנמשכת ימים. התהליך הדלקתי התמידי כרוך בדלדול מאגרי האנרגיה של הגוף. כמו כן התסמונת מלווה פעמים רבות בבעיות שינה. שלב השינה העמוקה מופרע. השינה עלולה להיות קלה וחולה עלולה להתעורר פעמים רבות במשך הלילה.

הפרעות שינה אחרות, כגון הפסקת נשימה בשינה, התכווצות שרירים בזמן השינה ותסמונת הרגל חסרת המנוח (restless leg syndrome) נפוצות גם הן.

כאבים כרוניים -  כאבי שרירים  ומפרקים, הבאים בגלים ונודדים בגוף. לעיתים קרובות ישנם שינויים ברמת הכאב ובמיקומו לפי השעות השונות של היום, רמת הפעילות הגופנית, מזג האוויר, דפוסי השינה ומידת הדחק (stress).

רוב חולי הפיברומיאלגיה מדווחים שרמה מסוימת של כאב קיימת תמיד. הם מרגישים את הכאב בעיקר בשרירים, נאמר גם שהפיברומיאלגיה גורמת להרגשה של שפעת תמידית. אצל חלק מהחולים הכאב יכול להיות אפילו מאוד חמור. מיקום הכאבים בגוף המאפיין פיברומיאלגיה:

מצב נפשי ירוד - דיכדוך עד לדכאון או חרדה הנובע משינוי האיזון הכימי בגוף וכן בשל התשישות ובעיות שינה.

חולים רבים מרגישים עצובים או ב-'down', למרות שרק 25% מהחולים סובלים מדכאון קליני, חלקם סובלים מחרדה (שיעור דומה של דכאון וחרדה נמצא גם במחלות כרוניות אחרות).

ישנם חוקרים הסבורים כי ישנו אולי קשר בין פיברומיאלגיה לבין מצבי דיכאון או חרדה. חשוב לזכור שאנשים הסובלים ממחלות כרוניות רבות, ולא רק פיברומיאלגיה, עלולים להרגיש דכאון בגלל התסמינים החמורים שלהם.

תסמינים נוספים עלולים להיות: התקשחות איברים, רגישות גבוהה לכאב, כאבי ראש, נימול. חולשת מערכת החיסון משפיעה על מערכות אחרות בגוף , פוגעת באיזון פלורת המעיים ובכך משפיעה על עיכול, על התפרצות טפילי מעיים, המעמיסים עוד על מערכת החיסון ועל תיפקוד הכבד.

כמו כן היא מאופיינת בתנודתיות, יכולות להיות תקופות רגיעה בהן הגוף חזק וחיוני יותר ואז תקופות שבהם התסמונת יותר נוכחת על מאפייניה השונים.

נחשבת תסמונת נשית היות ורוב הלוקות בה הן נשים אך יכולה להתגלות גם בגברים. יחס של 80 אחוז נשים ו20 אחוז גברים.

דרך האבחון לפיברומיאלגיה היא על ידי ראומטולוג. המודעות למחלה היא חדשה יחסית, אי אפשר לזהותה בבדיקות דם או צילום רנטגן ולכן הגילוי יכול להגיע מאוחר, לאחר תקופה ארוכה בה החולה סובל ללא מענה ומתרוצץ בין רופאים שונים שלא מכירים את התסמונת. האבחון נעשה על ידי זיהוי של כאב מפושט בצרוף של רגישות יתר ברוב האיזורים הספציפיים שבציור למעלה.

גישות טיפוליות

הרפואה הקונבנציונאלית:

הגישה הרווחת היא, שאם מערכת החיסון "השתגעה" ופוגעת בך, הבה ונפגע בה יותר, ואז היא תפגע בך פחות. התרופות המקובלות הינן נוגדי דלקת, משככי כאבים חזקים במיוחד, ובמקרים הקשים תרופות מדכאות מערכת חיסון, עד תרופות כימותרפיות.

ברפואה האלטרנטיבית מטרת הטיפול הינה להרגיע ולאזן גוף ונפש במטרה להרגיע את מערכת העצבים ובהמשך לכך גם לאזן את תפקוד מערכת החיסון. נטען שאנשים החולים בפיברומיאלגיה מתנסים כנראה ביותר חוויות דחק בגלל ההתמודדות היומיומית שלהם עם כאב. היא מצביעה על כך שגם מחשבות יכולות לגרום לתגובת "עימות, בריחה קפיאה".

לדוגמא, דאגה הנובעת מכאב - "האם אני אוכל לקום מהמיטה הבוקר?" יכולה להפעיל תגובת שרשרת של מחשבות שליליות: "אם אני לא אקום, אני אפסיד יום שלם של עבודה. כבר החסרתי המון לאחרונה והבוס יכעס עלי, הוא יכול לפטר אותי ואז משפחתי תכעס עלי … " מחשבות כגון אלה גורמות לתגובה של דחק.

עם הזמן תגובת הדחק משפיעה על הגוף בצורה של בעיות הבריאות אשר הוזכרו קודם. יתרה מכך, דחק יכול לעכב את תהליך החלמה הטבעי של הגוף.

חוקרים טוענים שתגובת הגוף אצל חולי פיברומיאלגיה למצבי דחק שונה מאנשים בריאים וזה מתבטא באופן ותכיפות הפרשת ההרמונים כמו קורטיזול ותפקוד האמיגדלה.

 תאוריית האמיגדלה (NLP):

"תיאוריית האמיגדלה" מבוססת על מחקרים רפואיים שהראו כי תסמונת התשישות הכרונית (CFS) או פיברומיאלגיה (FMS) הן הפרעות מוחיות שנגרמות על -ידי ליקוי בתפקוד האמיגדלה. האמיגדלה (AMYGDALA) יושבת עמוק במערכת הלימבית של המוח ואחד מתפקידיה הינו לזהות מצבי איום וסכנה. על-פי התיאוריה של אשוק גופטה, הליקוי בתפקוד האמיגדלה יוצר מצב של התניה "מוטעית"  של מערכת העצבים הסימפטתית.  גופטה סבור כי מדובר בהפרעות נוירו -פיזיולוגיות הממוקדות באמיגדלה.

מקור ההפרעות הינו שילוב של שני גורמים עיקריים: אחד הוא גורם לחץ ספציפי כגון זיהום ויראלי, כאב פיזי, תאונת דרכים, או הרעלה, והשני הוא תקופה של מתח קשה מתמשך . בגלל מצב המתח (stress), האמיגדלה מגיבה בצורה מוגזמת למה שקורה בגוף ומתחיל להתרחש תהליך התניה. החל בשלב זה מותנית האמיגדלה, הלא-מודעת, לרגישות כרונית לסימפטומים שליליים המתרחשים בגוף. איתותים שליליים מהגוף, או גורמי לחץ פיזיולוגיים, כימיים ותזונתיים הופכים לגירויים מותנים. התגובה המותנית היא עוררות יתר של מערכת העצבים הסימפטתית – התגובה של תקיפה /בריחה (fight or flight). בעקבות התהליך הזה נוצר ליקוי בתפקוד מערכת העצבים האוטונומית, נגרמים תשישות גופנית וקוגנטיבית, כאבים וסיבוכים משניים. אלה הם בדיוק הסימפטומים שהאמיגדלה והמבנים הלימביים הקשורים אליה מותנים לפקח עליהם ולהגיב אליהם, וכך מונצח מעגל הקסמים.

מתוך ידיעה שהמוח ניתן לשינוי וחיווט מחדש (neuroplasticity), גופטה פיתח טכניקות מתקדמות שמאפשרות "אימון מחדש" של האמיגדלה. הטכניקות משלבות ,  NLPטכניקה מדיטטיבית, טכניקה לפיתוח תשומת לב לרגע (mindfulness) ועוד. השיטה לא הוכחה מחקרית אך לטענתו רוב מטופליו כולל עצמו הצליחו להרפא מהמחלה לחלוטין בעזרת השיטה.

המלצות מפי פיזיוטרפיסטים:

שרון קלארק, פיזיולוגית בעלת תואר דוקטור המטפלת בחולי FMS, מציינת ש"פעולת כיווץ וקיצור השריר איננה גורמת לכאבים בדרך כלל, אולם פעולת כיווץ והארכת השריר בו-זמנית, הנקראת `כיווץ אקסצנטרי`, תגביר את ההסתברות לכאב בשריר". ייתכן שלא יורגש כאב באופן מיידי, אך לא יהיה זה מפתיע אם יופיעו כאבים ימים מספר אחר כך. פעולות הכרוכות בכיווץ אקסצנטרי כוללות ירידה במדרגות או הליכה במורד, פעולות כגון ייבוש שיער או צביעת תקרה (המחייבות החזקת הידיים מעבר לראש), שאיבת אבק, טאטוא או ניקוי הרצפה, סידור מיטות וגם גינון באדניות הממוקמות במרחק מה מולכם. גם אם צריך להמשיך לבצע פעולות אלה, כדאי ליישם את שיטת "20 הדקות" של ד”ר קלארק, המציעה לשנות את סוג הפעילות, או לפחות להפסיקה ולמתוח את השרירים מדי 20 דקות. מומלץ גם להפסיק תכופות פעולות שחוזרות על עצמן כגון הדפסה, הכנסת מסמכים למעטפות, שימוש במברג וכד`.

ד”ר מארק פלגרינו, מומחה לפיברומיאלגיה, מציע לדאוג להגנת אזור הגב התחתון ואגן הירכיים ע"י הימנעות מפעולות כגון הישענות קדימה, התכופפות מהמותן, עמידה לאורך זמן או קימור הגב. ד”ר פלגרינו מעודד חולי FMS לאמץ לעצמם את שינוי התנוחה התדיר כטבע שני, ולהפעיל את השרירים בפרקי זמן קצובים כדי למנוע נוקשות ועוויתות. חשוב לשמור על תנוחה ניטרלית עד כמה שאפשר. עם זאת, התמתחות לעיתים קרובות ושינוי בתנוחת הגוף ובסוג הפעילות עשויים להקל על הכאב.

כמו כן פיזיוטרפיסטים ממליצים להימנע מנשיאת משאות כבדים, כשעדיף לדחוף מאשר למשוך חפצים, תוך שימוש בירכיים וברגליים כמקור הכוח. אם אין דרך להימנע מנשיאת חפץ כבד, רצוי לערסל אותו בשתי הידיים קרוב לגוף. כמו כן מומלץ להשתמש בתיק מותני (פאוץ`) במקום בתיקי צד כבדים שרצועתם לוחצת על הכתף. רצוי שנשים תקפדנה שכתפיות החזייה לא תהיינה צמודות מדי.

יוגה ופיברומיאלגיה

עד לאחרונה התייחסו מומחים מערביים רבים ליוגה בחשדנות. אולם מומחים רפואיים משנים בהדרגה את דעתם. אין הרבה מידע בכל הנוגע ליתרונות היוגה, ובמיוחד לא בכל הנוגע לשיפור בסימפטומים של פיברומיאלגיה, אולם מחקרים מראים שיוגה עשויה לשפר את מצב הבריאות הכללי ע"י הורדת לחץ הדם, הפחתת דיכאון, שיכוך כאבים, סיוע לרגיעה והגברת הערנות.

מחקרים קשרו גם בין יתרונות היוגה לשני מצבים מהם סובלים בדרך כלל חולי פיברומיאלגיה: דלקת פרקים ותסמונת תעלת שורש כף היד.

היום רופאים רבים ממליצים על יוגה לחולים הסובלים מכאבים כרוניים. "אם אתה סובל מפיברומיאלגיה, חשוב לקבל מתיחה טובה", אומר דון ל. גולגנברג, רופא, מנהל המחלקה הראומטולוגית בביה"ח ניוטון-וולסלי שבניוטון, מסצ'וסטס. "הוכח כי יוגה מקלה על כאבים לאנשים הסובלים מפיברומיאלגיה, מאחר ומחקרים הוכיחו כי אצל הסובלים מפיברומיאלגיה יש עיבוד לקוי של הורמונים הקשורים במתח".

אנשים הסובלים מפיברומיאלגיה, אשר תרגלו יוגה במשך שנים, מדווחים על שיפור ניכר בבריאותם, מעבר לשינויים הקלים המדווחים בספרות המדעית. טאטה פיפין, מדריכת יוגה באגם ג'נבה, ויסקונסין, הסובלת מפיברומיאלגיה כבר כמה עשרות שנים, טוענת שהיוגה תרמה לשיפור ניכר במידת הגמישות שלה, ובזכותה היא אינה נזקקת עוד לכדורי שינה. וויטמן טוענת שהיוגה מסייעת לה להשאר ממוקדת וצלולה, ומפחיתה את ערפל הפיברו (fibro-fog) המופיע בדרך כלל בימים גרועים.

על חולי הפיברומיאלגיה להמנע מסגנונות קפדניים ונוקשים, כדוגמת האשטנגה (Ashtanga), המכונה לעיתים "יוגת כח" או "יוגה אירובית", כמו גם משיטות מאמצות המדגישות שמירה על תנוחות מושלמות ועל יצירת חום גוף. "אין פירושו של דבר שחולי פיברומיאלגיה אינם יכולים לעסוק ביוגה לעומקה", מסביר ריצ'ארד פאולדס, נשיא מרכז קריפאלו - מרכז היוגה הגדול ביותר במדינה, המצוי בלנוקס, מסצ'וסטס. " פירוש הדבר רק שעליך להתחיל על פי נקודת ההתחלה בה אתה מצוי". וכפי שציפי נגב חוזרת ושואלת להתחיל מ"מה שקורה עכשיו".

בדומה לכל פעילות גופנית אחרת, אתה עלול לפגוע בעצמך אם לא תעשה את הדבר בצורה נכונה או אם תתאמץ מעבר למידה. המוטו עבור העוסקים ביוגה הוא: "הכרת הכאב פירושה מניעת כאב".

ציטוט מפי מורה ליוגה, יונתן פאוסט, מנהל תוכנית הלימודים בקריאפלו, מרכז יוגה ובריאות:

"עבור אנשים רבים הסובלים מפיברומיאלגיה, חלק גדול מהבעיות נגרמות כתוצאה מכך שהם דורשים מעצמם יותר ממה שהגוף מסוגל. היוגה מלמדת אותך להקשיב לגופך ולהבין את מגבלותיו"

ציטוטים מפי חולות שאספתי באינטרנט בפורומים של פיברומיאלגיה והתחברו לי עם מה שיוגה יכולה להציע:

"אני רוצה להגיד ,שאחד הדברים החשובים ביותר בהתמודדות עם המחלה זה להיות מודע לגוף שלך ולמה שהוא משדר לך - לא להתעלם."

"אני מאמינה שהגוף שלנו יודע לתקן את עצמו (או לפחות לעזור לעצמו). רק צריך להיות קשובים אליו. אבל להקשיב ממש טוב."

"לא להרוג את ההווה בשל הפחד מהעתיד."

"המילה "יותר" והמילה "לוותר" נגזרות מאותו השורש. ולכן "כמה חשוב לוותר כדי לזכות ביותר".

המפגש שלי כמורה/מטפלת ביוגה תראפיה עם פיברומיאלגיה

לפני כמעט שנה פנתה אליי בחורה הסובלת מפיברומיאלגיה. אמרה שקראה שיוגה נשית יכולה לעזור לה בהתמודדות עם המחלה ושתשמח לנסות להפגש באופן פרטי לתרגול יוגה.

באותם ימים הייתי בעיצומו של קורס יוגה תראפיה עם ציפי נגב המדהימה והיו בידיי כלים מעולם היוגה בכלל, היוגה הנשית והיוגה תראפיה.

היא הגיעה אליי למפגש היכרות. תארה את אורח חייה בשנים האחרונות, את זמן הופעת הפיברומיאלגיה. את ניסיונה עם יוגה בעבר (שלא כל כך צלח) וגם את תוכניתה להכנס להריון, ובשל כך את רצונה החזק להפסיק שימוש בתרופות השונות שהיא נוטלת על מנת להתנקות.

המפגשים הראשונים היו מפגשים של בניית אמון גם ביננו וגם אמון מחדש עם היוגה. בהתנסותה עם היוגה כשנתיים קודם לכן השיעורים הסתיימו בכאבים קשים מנשוא והביאו אותה להיפרד מהיוגה לתקופה ארוכה...

המוטו בתרגול היה להקשיב למה שקורה עכשיו וללמוד לזהות את גבולות הגוף מחדש. ללמוד לעצור רגע לפני הכאב, ללמוד מה מעורר אותו גם ברמה הפיזית וגם ברמה המנטלית. מתוך התרגול הפיזי תוך דיאלוג מתמיד ביננו עלו תובנות נפלאות מתוכה שהשליכו גם על התפקוד היומיומי מחוץ לתרגול.

למשל:

תובנה 1: היא באה ליוגה כדי להרגע ולא על מנת לחזק את השרירים. השרירים שלה בסדר, הם חזקים, תמיד היו. פשוט משהו בתבניות שלה כעת מעלה כאב והיא הגיעה ליוגה כדי ליצור תבניות חדשות. באה לשעה של שקט, של נעים, של לעשות משהו בעבור עצמה.

דיברה על האמיגדלה שכבר התרגלה להיות על דפוס של סטרס מאז שהמחלה פרצה והאתגר הוא עכשיו לשנות את הדפוס. לאמן את האמיגדלה מחדש.

תובנה 2: אם היא תפסיק להיות ברגע הבא (החשש שאולי יכאב אחרי) אז הגב כנראה לא יכאב בכלל.

תובנה 3: בעבר התרגול נתפס אצלה כמשהו שצריך לאתגר, שצריך לצאת ממנו ללא אוויר. תארה את החוויה של אז כמשהו שהתאים לה לפני המחלה והיא אהבה את זה. לאחר שהתחילה המחלה והיא ניסתה לתרגל יוגה תפיסת היוגה עדיין הייתה באותו מקום והיא הייתה יוצאת כואבת ומתוסכלת ולכן גם הפסיקה לתרגל לחלוטין. כל זה היה בהקדמה למה שהתרגול עבורה היום. ואני מצטטת את מה שאמרה: "היום התרגול יוגה שנוצר פה בחדר הוא לפי מה שנכון לי ברגע הזה. אני כבר לא מחפשת את מה שחיפשתי אז. זה כבר לא רלוונטי. ולכן אני גם מצליחה לתרגל והחששות מהכאב שאולי יהיה בסוף התרגול מתמוססים."

יצא שהיא הכניסה אותי לניסוי שהיא עשתה על עצמה ועל המחלה. האימון מחדש של האמיגדלה אותה פיתח אשוק גופתה. מצאתי את השיטה שפיתח מאוד משלימה למה שעשינו ביחד ושמחתי להיות מרחב בטוח לשיתוף ותרגול של השיטה. זה הסתדר עם הרבה עקרונות מעולם היוגה והפילוסופיה של היוגה.

במהלך הפגישות נעשה שימוש בכלים נוספים לצד היוגה שרכשתי עם השנים. לדוגמא דמיון מודרך, חשיבה חיובית, כתיבה אינטואיטיבית.

השימוש בפילוסופיה של היוגה וכן בהכרת המשאבים שלנו ככלי ליצוב וחיזוק היה מאוד משמעותי והשתלב במפגשים שלנו לעיתים קרובות.

אנחנו עדיין נפגשות מדי שבוע. יש הריון! ורוב התופעות של הפיברומיאלגיה נעלמו או נשכחו בנתיים. אנו לא מתייחסות לזה כאל ריפוי אלא כאל מה שקורה עכשיו! 

תובנות שעלו במהלך מפגשי עם תלמידה הסובלת מפיברומיאלגיה לגבי תרגול היוגה:

(כמובן שבהסתמך על עבודה אישית, וברור שהמסקנות לא יתאימו לכולן אבל אולי יעוררו הזדהות, ויתנו השראה לנשים נוספות שמעוניינות לשלב יוגה עם המחלה ולא מצאו את הנוסחה)

לא לעייף את הגוף. ללמוד הקשבה לגוף ממקום חוקר ולא מיוסר.

שימוש במזרון היוגה כמעבדה של גבולות. לחוש את הגבולות וללמוד אותם בלי פחד.

לבצע ויניאסות רכות (רצפים) בצורה זורמת ללא שהייה ארוכה בכל מנח.

שהיות בתנוחות רק לאחר שהגוף קצת נפתח והשתחרר. ועדיף עם עזרים.

שימוש במזרון רך ומרופד בתנוחות על הגב. (לפחות שני מזרוני יוגה ואף מזרון ספוג רך במקום מזרון יוגה)

להתבונן בנשימה מתוך עבודה תנועתית או אחרי תרגול כאשר יש כבר הרפיה מסויימת של הגוף-נפש.

שימוש בפרניאמה (תרגילי נשימה) דוגמת אוג'אי ונשימה מתחלפת מאוד מרגיע כשזה מגיע בשלב הנכון בתרגול. עדיף לא בהתחלה, כי אז ההתבוננות בנשימה יכולה לעורר תגובה הפוכה של סטרס ותסכול בשל היותה שטחית. 

תרגול היוגה הוא הזדמנות לפסק זמן והרפייה של מערכת העצבים. אם ע"י תנועה זורמת או תנוחות רסטורטיביות (כמו סופטה-בדקונאסנה).

לבנות תרגול יומי לבקרים, כבר במיטה לפני שקמים (לדוגמא רצף החימום של היוגה הנשית הכולל שחרור של הגב התחתון, תנועתיות במפרק הירך, חיזוק רצפת האגן והמולה-בנדה, ואחר כך גם תנוחות עמידה לחיזוק. יחסוך כאבי מפרקים בהמשך היום.

שימוש במשאבים, משאבים, משאבים. 

ליצור סינפסות חדשות וחיוביות בכל דרך.

כל יום הוא יום חדש. יש מעלות ויש מורדות, חשובה ההתמדה ושחרור הצפייה. 

היוגה אולי לא תרפא אבל היא בהחלט יכולה להשפיע על ההתנהלות היום-יומית, שיפור הרגלים בהתאם למצב, התבוננות ממקום אחר.

וכל הזמן להיות עם מה שקורה עכשיו. 

תרגולים בוידאו, המותאמים לפיברומיאלגיה:

רצוי להצטייד במזרון מרופד, כריות ורצועה. לתרגל בהתאם ליכולות כל יום מחדש.

ממליצה להתחיל בתרגול הקצר וכעבור שבועיים לפחות לעבור לתרגול הארוך יותר. 

תרגול יוגה יומי לפיברומיאלגיה 40 דקות

תרגול יוגה לבוקר 12 דקות

 

מקורות:

קורס יוגה תראפיה עם ציפי נגב (2013)

קורס יוגה נשית עם מירה ארצי פדן (2012)

יוגה - לשבור את מעגל המתח

Copyright © 1999 Krista Reese; all rights reserved

גליון אוקטובר 99

פחות דחק (stress) - הבנת הקשר מודעות-גוף-פיברו

Copyright © 2000 Miranda Hitti; all rights reserved

גליון יוני 2000

A self-help guide for FMS patients Warding Off Pain  עיתון "פיברומיאלגיה פרונטיארס", בארה"ב

Explanation of ME/CFS & Fibromialgia

Ashok Gupta